داکت اسپلیت

امروزه با پیشرفته شدن وسایل و گسترش هرچه بیشتر ساختمان ها نیاز به فراهم نمودن آسایش و رفاه افراد بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. تجهیزات بسیاری جهت تامین نمودن سرمایش و گرمایش فضاهای داخل ساختمان ها وجود دارند که داکت اسپلیت ها یکی از همین دستگاه ها هستند که در بسیاری از انواع مختلف ساختمان ها اعم از اداری و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند و بهره گیری از این دستگاه ها با استقبال بالایی مواجه شده است. در این مطلب قصد داریم به ارائه نکاتی که حین انتخاب و خرید انواع داکت اسپلیت لازم است به آنها دقت کنید، بپردازیم.

نمایش یک نتیجه

آشنایی با داکت اسپلیت

داکت اسپلیت ها یکی از سیستم های تهویه مطبوع هستند که برخورداری از مزایایی که دارند، بسیار مورد استقبال قرار گرفته اند. داکت اسپلیت ها این قابلیت را دارند که علاوه بر تامین نمودن هوای خنک محیط پیرامون خود در فصول گرم سال، طی روزهای سرد و فصل زمستان هم به فراهم نمودن گرمای مورد نیاز واحدها بپردازند.

به طور کلی می توان گفت این سیستم ها از دو بخش اصلی یعنی یونیت خارجی و یونیت خارجی تشکیل شده اند. یونیت خارجی کندانسور را شامل می شود و یونیت داخلی دربردارنده هواساز است که این دو قسمت توسط لوله هایی به هم متصل شده و با هم در تماس اند.

نحوه عملکرد داکت اسپلیت ها چگونه است؟

همانطور که گفته شد، داکت اسپلیت ها دارای دو بخش مجزا به نام های یونیت داخلی و خارجی می باشند. یونیت خارجی همانطور که از اسمش مشخص است در محیط خارجی مانند پشت بام نصب می شود و شامل کندانسور و گاز مبرد می شود. یونیت داخلی یا همان بخش هواساز دستگاه، در داخل واحد و غالبا زیر سقف های کاذب قرار می گیرد. به دلیل اینکه این سیستم ها دارای هر دو قابلیت سرمایش و گرمایشی هستند، در این بخش به ارائه طرز کار داکت اسپلیت در هر دو حالت می پردازیم.

طرز کار داکت اسپلیت در حالت سرمایش

نحوه عملکرد داکت اسپلیت در حالت سرمایش به این شکل می باشد که گاز مبردی که در کندانسور یا همان یونیت خارجی خنک شده است توسط لوله هایی که یونیت خارجی و داخلی را به هم متصل می کنند به کویل تعبیه شده در یونیت داخلی رفته و در آنجا سبب خنک شدن لوله های کویل می شود. هوای گرم آزاد محیط به درون یونیت داخلی کشیده می شود و با گذشتن از لوله های کویل که سرد شده اند به کمک فن دستگاه به فضای اطراف فرستاده شده و منجر به گرم شدن محیط می شوند.

طرز کار داکت اسپلیت در حالت گرمایش

در حالت گرمایشی عملکرد داکت اسپلیت به این صورت می باشد که گاز مبرد در کندانسور دستگاه گرم می شود و به کمک لوله های مسی به درون بخش داخلی سیستم ارسال می شود. هوای آزاد در محیط به داخل دستگاه دمیده شده و با عبور از درون یونیت داخلی، هوای گرم مورد نیاز محیط را تامین می کند و این هوای گرم به وسیله پروانه در محیط پخش می شود.

یکی از مهم ترین تفاوت هایی بین حالت گرمایش و سرمایش داکت اسپلیت وجود دارد این است که در این حالت به جای استفاده از کویل گازی، از کویل آب گرم جهت تسریع در فرآیند گرم سازی محیط و کاهش در مصرف برق استفاده می کنند. این قطعه به عنوان یکی از قطعات اصلی روی خود دستگاه وجود ندارد و جهت به کارگیری باید آن را به صورت مجزا خریداری نمایید.

انواع داکت اسپلیت ها کدامند؟

داکت اسپلیت ها را می توان به دو نوع کلی تقسیم بندی کرد:

 • داکت اسپلیت معمولی (گریدB)
 • داکت اسپلیت اینورتر (گرید A)

داکت اسپلیت معمولی

سیستم های داکت اسپلیت معمولی دارای ویژگی هایی خاصی می باشند که آنها را از مدل های دیگر جدا می کند. یکی از مهم ترین تفاوت های این سیستم ها در مقایسه  با مدل های اینورتردار داشتن سرعتب ثابت است زیرا داکت اسپلیت های اینوتر از ویژگی سرعت متغیر برخوردارند. سرو صدای تولیدشده از این دستگاه ها در حین کار بیشتر است و دارای توان کاری کمتری در تامین گرمایش و سرمایش می باشند.

داکت اسپلیت اینورتر

داکت اسپلیت های اینورتر در مقایسه با انواع معمولی این دستگاه ها دارای امتیازهای بیشتری می باشند که یکی از مهم ترین آنها داشتن ویژگی سرعت متغیر است. هنگام ساخت این محصولات، سیگنال های مرتبط با سیستم های سرمایشی و گرمایشی به وسیله سنسوری به بخشی از موتور که وظیفه کنترل دستگاه را دارد فرستاده شده و میزان دور کارکرد موتور، به تناسب بار وارد شده به آن کم یا زیاد می شود. از دیگر برتری های داکت اسپلیت اینورتر در مقابل نوع ساده می توان به داشتن سرو صدای کمتر و راندمان کاری بالاتر اشاره کرد.

در چه مکان هایی بهتر است از داکت اسپلیت ها استفاده کنیم؟

داکت اسپلیت ها از جمله سیستم های محبوب و پرکاربردی هستند که برای انواع فضاهای اداری، تجاری و مسکونی قابل استفاده بوده و توانایی بالایی در تامین تهویه  مطبوع فضا دارند. یک عدد از این سیستم ها را می توان به راحتی جایگزین چند اسپلیت در یک واحد کرد و می توان گفت که میزان برق مصرفی آنها چیزی معادل یا کمی بالاتر از مصرف برق در کولرهای گازی اسپلیت می باشد. به دلیل اینکه این سیستم ها دارای قابلیت فراهم نمودن سرمایش و گرمایش برای هر واحد به شکل مستقل و مجزا هستند، بنابراین می توان از آنها در تمامی ساختمان ها بهره گرفت.

داکت اسپلیت ها چه امتیازی نسبت به سایر سیستم های خنک کندده دارند؟

در این بخش می خواهیم امتیازها و مزایایی را که داکت اسپلیت ها در مقایسه با سایر سیستم های خنک کننده دارند، برشماریم. این مزایا عبارت اند از:

 • مجزا و مستقل بودن هر واحد از ساختمان
 • قابلیت تامین گرمایش در فصول سرد
 • قابلیت فراهم نمودن سرمایش و خنک سازی محیط در فصول گرم
 • عدم نیاز به لوله کشی های پیچ در پیچ
 • عدم نیاز به نصب رادیاتور
 • کاهش هدررفت انرژی
 • فیلتر کردن و ضدعفونی هوای داخلی
 • امکان نصب در مکان هایی با متراژهای کم و زیاد
 • نیاز نداشتن به سرویس و نگهداری به صورت ماهانه
 • عدم نیاز به تجهیزاتی مانند چیلر، برج خنک کننده و…
 • برخورداری از طول عمر بالا

معایب به کار بردن داکت اسپلیت ها

علاوه بر داشتن مزایایی که در بخش بالا به آنها اشاره کردیم، داکت اسپلیت ها دارای معایبی هستند که شامل موارد زیر می شوند:

داشتن سرو صدای زیاد در حین کار

یکی از معایبی که به وضوح در داکت اسپلیت ها قابل مشاهده می باشد داشتن سرو صدای بالای آنها در حین عملکرد دستگاه است و علت چنین نقصی در این سیستم ها وجود یک فن بزرگ در اواپراتور دستگاه می باشد تا بتوان هوا را به نسبت مساوی در تمامی اتاق ها پخش کرد. اگر بخواهیم داکت اسپلیت ها را با سیستم هایی نظیر فن کویل ها مقایسه کنیم لازم است بگوییم که فن کویل ها به دلیل اینکه فن به کار رفته در ساختار آنها در مقایسه با فن به کار رفته در ساختار داکت اسپلیت ها دارای ابعاد کوچک تری است در نتیجه آلودگی صوتی کمتری هم در حین کار دستگاه تولید می کند. البته می توان با به کار بردن راه حل های تخصصی مثل عایق کاری صحیح داکت اسپلیت ها قدرت صدای آنها را تا حد زیادی کاهش داد.

دمای یکسان برای کل اتاق های یک واحد

همانطور که گفته شد داکت اسپلیت ها دارای این امتیاز می باشند که به جای کاربرد مشاع برای تمام واحدهای یک ساختمان، به صورت کاملا مستقل و مجزا می توانند فضای داخلی یک واحد را گرم یا خنک سازی کنند اما مشکلی که در این جا مطرح می شود این است که داکت اسپلیت ها تمامی اتاق ها و بخش های یک واحد را به صورت یکپارچه و به حالت هم دما درمی آورند و هر اتاق یا بخش جداگانه در یک واحد نمی تواند به صورت مستقل برای خود دمای مورد نظرش را تنظیم کند.

نکات مهم جهت انتخاب داکت اسپلیت

برای انتخاب و خرید مناسب داکت اسپلیت لازم است نکاتی را رعایت کنید تا بتوانید بهترین و مناسب ترین گزینه را انتخاب نمایید. از آن جایی که این دستگاه های تهویه مطبوع نقش مهمی را در رفاه و آسایش ساکنین یک ساختمان ایفا می کنند و در صورت انتخاب نامناسب ممکن است سبب ایجاد مشکلات فراوانی شوند بنابراین توصیه ما به شما این است که هنگام انتخاب و خرید انواع داکت اسپلیت ها به نکات مهمی که در این بخش آورده شده است دقت نمایید:

 • پیش از هرچیزی و در وهله اول لازم است مشخص کنید که چه نوع از داکت اسپلیت ها را برای خرید مد نظر دارید. همانطور که گفته شد داکت اسپلیت ها در دو نوع ساده و اینتورتر وجود دارند که اگر مصرف برق کمتر و همچنین سرو صدای کم تر از اولویت های مهمی برای شما هستند، پیشنهاد ما به شما انتخاب نوع اینورتر است.
 • در قدم بعدی باید ببینید که چه برندی را می خواهید انتخاب کنید. کارخانه های مختلفی نظیر؛ ال جی، هایسنس، سامسونگ، مدیا، گلکسی، اجنرال و گرین انواع متنوعی از داکت اسپلیت ها را تولید و در بازار عرضه می کنند که هریک از این برندها خود دارای مدل های متنوع با ویژگی های گوناگونی می باشند. پس یکی دیگر از نکات اساسی جهت داشتن انتخاب بهتر داکت اسپلیت تصمیم گیری درباره برند و مدل مورد نظرتان می باشد.
 • نکته تاثیرگذار بعدی برای انتخاب داکت اسپلییت مناسب تر، در نظر گرفتن مساحت فضایی است که می خواهیم دستگاه را در آن جا نصب و راه اندازی کنیم. این نوع از سیستم های تهویه مطبوع برای انواع ساختمان ها با کاربری های متفاوت و مساحت های مختلفی کاربرد دارند اما نکته ای که باید در نظر داشته باشید ظرفیت و بار مناسب با مساحت فضای مورد نظر شما است.
 • حین انتخاب داکت اسپلیتی که در نظر دارید، حتما به ابعاد یونیت داخلی یا همان هواساز توجه کنید. به دلیل اینکه داکت اسپلیت ها غالبا در سقف های کاذب قرار می گیرند، برای داشتن انتخابی بهتر و مناسب تر باید به ابعاد و اندازه یونیت داخلی و محلی که قرار است این یونیت نصب شود، دقت کنید.
 • از دیگر نکاتی که در رابطه با یونیت داخلی باید به آن دقت و توجه کنید مساله تک فاز یا سه فاز بودن برق بخش هواساز است که باید آن را بسته به قدرت و توان کنتور مربوط به واحد ساختمان خود مشخص کنید.
 • یکی دیگر از نکات مهمی که در خرید داکت اسپلیت ها باید در نظر گرفته شود، سه فاز یا تک فاز بودن برق مصرفی دستگاه و توجه به آمپر کنتور برق ساختمان با آمپر برق مصرفی دستگاه می باشد.

عوامل تاثیرگذار در فرآیند نصب صحیح داکت اسپلیت

علاوه بر اینکه انتخاب صحیح داکت اسپلیت از موارد با اهمیت در حین خرید می باشد؛ پس از گذشتن از مرحله انتخاب و خرید داکت اسپلیت مناسب، نوبت به نکات و عوامل موثر در نصب و راه اندازی آن می رسد. جهت داشتن عملکرد بهتر و طول عمر بیشتر در داکت اسپلیت ها باید در هنگام نصب به نکات و عوامل زیر توجه نمایید:

 • به عنوان یکی از مهم ترین نکات نصب داکت اسپلیت ها باید گفت که هنگام کانال کشی برای دستگاه حتما دقت لازم را در نظر داشته باشید و جهت انجام آن با افراد حرفه ای مشورت کنید.
 • در نظر داشته باشید که در حین انجام کانال کشی مسیر رد شدن هوای حاصل از داکت اسپلیت ها، محل قرارگیری دریچه های برگشت دستگاه در مقایسه با دریچه های رفت باید دارای فاصله زیادی باشند.
 • از سری نکات مهمی که هنگام جایگذاری بخش یونیت داخلی دستگاه باید در نظر داشته باشید این نکته است که به هیچ عنوان بخش هواساز را در فضاهایی مانند سرویس های بهداشتی، اتاق های خواب و حمام نصب نکنید.
 • یونیت داخلی یا همان هواساز داکت ایپلیت غالبا داخل سقف کاذب قرار می گیرد و نیاز است برای نصب صحیح آن علاوه بر دقت به اندازه هواساز حتما فضایی را با اندازه و ابعاد مناسب و کافی و در دسترس بودن آن جهت سرویس و تعمیر در نظر داشته باشید.
 • یونیت خارجی دستگاه یا همان کندانسور از دیگر بخش های مهم داکت اسپلیت می باشد که نصب و راه اندازی آن باید طبق اصول و قواعد خاصی صورت گیرد و توسط افراد ماهر انجام شود.
 • جهت نصب لوله مسی که شامل سیم های مسی می شود که یونیت داخلی و خارجی را بهم مرتبط می کند باید ارتفاع و طول مجاز را در نظر بگیرید.

هنگام محاسبه ظرفیت داکت اسپلیت به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

در نظر داشته باشید که داکت اسپلیت وسیله ای است که برای داشتن عملکرد بهتر لازم است حتما ظرفیت دستگاه نسبت به فضایی که می خواهیم در آن نصب شود، اندازه گیری شود زیرا در غیر این صورت ممکن است دستگاه قادر نباشد سرمایش و گرمایش محیطی که در آن نصب شده است را به درستی تامین کند. در این قسمت به ارائه نکاتی می پردازیم که هنگام محاسبه داکت اسپلیت باید به آنها توجه شود:

 • اولین نکته هنگام محاسبه ظرفیت داکت اسپلیت در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی شهر مورد نظر است، واضح است که میزان ظرفیتی که برای مناطق سردسیر محاسبه می شد با شهرهای گرمسیر متفاوت است.
 • عامل موثر دیگر در محاسبه این فرآیند بررسی طبقات ساختمان است، ظرفیت داکت اسپلیتی که برای طبقات اول و وسط در نظر گرفته می شود با طبقات آخر فرق می کند زیرا طبقات اخر غالبا تحت سرمای بیشتری قرار دارند.
 • عایق بودن یا نبودن دیوارهای ساختمان از دیگر نکات قابل توجه است. جنس مواد و متریال به کار رفته در دیوارها و عایق بودن آنها هم در اندازه گیری ظرفیت داکت اسپلیت برای واحدهای آن سازه بااهمیت است.
 • از دیگر نکات مهم برای محاسبه صحیح ظرفیت داکت اسپلیت ها نوع و جنس پنجره های به کار رفته در واحدها می باشد. در صورتی که پنجره ها دوجداره باشند ظرفیت داکت اسپلیت نسبت به پنجره های معمولی تغییر می کند.
 • یکی دیگر از عوامل موثر در حساب کردن ظرفیت داکت اسپلیت منطقه ای است که قرار است نصب صورت گیرد چون مناطق مختلف یک شهر از نظر آب و هوایی و سردتر و گرم تر بودن باهم تفاوت دارند.

واحد اندازه گیری BTU در داکت اسپلیت

در واقع BTU مخفف British Thermal Unit  می باشد که یکای محاسبه ظرفیت سیستم های تهویه مطبوع مانند داکت اسپلیت ها است و نشان دهنده میزان توان سرمایشی داکت اسپلیت در واحد زمان می باشد. در واقع BTU  را می توان به کمک فرمول محاسبه نمود. همان طور که گفته شد عواملی نظیر مساحت، منطقه و شرایط آب و هوایی آن و تعداد نفرات واحدها همگی در اندازه گیری ظرفیت سرمایشی دستگاه تاثیرگذار است.

چگونگی محاسبه ظرفیت داکت اسپلیت برای یک واحد از ساختمان

یکی از مسائل مهم برای انتخاب داکت اسپلیتی مناسب تر، در نظر گرفتن ظرفیت دستگاه می باشد. در جدول زیر ما با در نظر گرفتن جایگاه طبقات واحدها و متراژ آنها برخی ظرفیت ها را به صورت حدودی برای شما محاسبه نموده ایم:

ظرفیت داکت اسپلیت واحدهای همکف و وسط (مترمربع) واحدهای پایین پشت بام (مترمربع)
18000 تا 48 تا35
24000 تا65 تا45
30000 تا 80 تا 55
36000 تا 100 تا 65
48000 تا 140 تا 100
60000 تا 170 تا 125
 • در نظر داشته باشید که برای واحدهایی با متراز 100 تا150 مترمربع هم می توان از داکت اسپلیت هایی استفاده کرد که تک فاز هستند و با برق 32 آمپر کار می کنند و احتیاجی به برق سه فاز ندارند.
 • داکت اسپلیتی که می توانید برای واحدهایی با متراژ آنها تا 200 متر مربع استفاده کنید، داکت اسپلیت های تک فاز با برق تک فاز ولی آمپر 50 هستند.
 • به طور معمول برای هر 35 تا 40 متر مربع از سطح و متراژ کلی آپارتمان در حدود یک تن تبرید از ظرفیت داکت اسپلیت در نظر گرفته می شود.
 • توجه داشته باشید که طبق بخشنامه صادر شده توسط شرکت توانیر، برای واحدهایی با متراژ بالاتر از 200 مترمربع نیازمند به گرفتن مجوز برق سه فاز می باشید.

مزایای خرید داکت اسپلیت از فروشگاه راگا دما چیست؟

همانطور که می دانید خرید جنس باکیفیت و اورجینال همیشه یکی از دغدغه های مهم خریداران به شمار می آید و همیشه همه ما دوست داریم از جایی خرید کنیم که نسبت به کیفیت و اصیل بودن اجناس آنجا مطمئن باشیم. فروشگاه آنلاین تجهیزات تاسیساتی راگا دما جهت آسایش و راحتی خیال شما عزیزان مزایای بسیاری را در نظر دارد که شامل موارد زیر می شود:

 • یکی از مهم ترین مزایای فروشگاه آنلاین تجهیزات تاسیساتی راگا دما بهره گیری از مشاوره با کارشناسانی است که خودشان تجربه و دانش تخصصی جامعی در زمینه تاسیسات و سیستم های تهویه مطبوع دارند.
 • از دیگر مزایای فروشگاه راگا دما معرفی و اعزام نصاب با کم ترین هزینه و مناسب ترین قیمت می باشد.
 • ارائه گارانتی و کارت ضمانت 18 ماهه
 • خریداران در زمان انتخاب و خرید داکت اسپلیت از راگا دما به دلیل وجود برندهای متنوعی نظیر؛ ال جی، سامسونگ، آکس، میدیا، هایسنس، جنرال، گلکسی و گری از آزادی انتخاب بالایی برخوردارند.
 • خدمات پس از فروش