قبل از خرید می توانید از مشاورین با تجربه راگادما بهره مند شوید X

سیلیس تصفیه استخر

استخر کاربرد زیادی در زندگی روزمره ما دارد. داشتن استخر در خانه می‌تواند به حفظ سلامتی و همچنین آرامش خانواده‌ها کمک کند. به همین جهت است که کیفیت آب آن هم حائز اهمیت است. آب شهری عموما برای استفاده در استخرها مناسب نیستند و نیاز به تصفیه دارند و اصلی ترین دلیل استفاده از سیلیس استخر نیز همین امر است. روش‌های زیادی برای تصفیه آب استخر وجود دارد. یکی از این روش‌ها استفاده از فیلترهای شنی و سیلیس تصفیه آب استخر است که می‌تواند به بهبود کیفیت آب و در نهایت حفظ بهداشت افراد کمک کند. جهت انتخاب و خرید سلیس تصفیه آب استخر می توانید یکی از محصولات زیر را انتخاب کرده و یا با مراجعه به انتهای صفحه اطلاعات بیشتری در مورد این مواد مصرفی فیلتر شنی استخر کسب کنید.

نمایش دادن همه 2 نتیجه

سیلیس استخر ایرانی

سیلیس استخر ایرانی

قیمت : 250,000 تومان
7% تخفیف
سیلیس کریستالی هایوارد

سیلیس کریستالی هایوارد

قیمت : 880,000 تومان
2% تخفیف

فیلتر شنی چیست؟

فیلترهای تصفیه آب باکتری‌های مرده، جلبک‌ها و سایر آلودگی‌های موجود در آب را به دام انداخته و آب را تصفیه می‌کنند. در نتیجه از کدر شدن آب و در نهایت آلودگی آن جلوگیری می‌کند. این کار مانع از بروز بیماری‌ در شناگران خواهد شد. فیلترها معمولا از یک ماده به عنوان صافی استفاده می‌کنند. در فیلترهای شنی تصفیه آب استخر، شن‌ها نقش صافی را داشته و مانع از ورود آلودگی‌ها به آب استخر می‌شوند.  شن و ماسه عملکرد مناسبی در فیلتراسیون آب دارند. اگر به چشمه‌های طبیعی آب دقت کرده باشید، به احتمال زیاد کف آن از شن و ماسه پوشانده شده است که باعث می‌شود آب زلالی از چشمه خارج شود. فیلتر شنی فیلتری است که شن و ماسه به عنوان صافی آن عمل کرده و آب را تصفیه می‌کند. این دقیقاً همان عملکردی است که در فیلتر شنی استخر نیز مشاهده می شود.

سیلیس تصفیه استخر

سیلیس تصفیه آب استخر چیست؟

سیلیس نوعی از شن و ماسه است که در فیلترهای تصفیه آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماسه همان سیلیس شماره 20 است که از کوارتز زمینی به دست می‌آید. سلیس تصفیه آب استخر لبه‌هایی تیز و دندانه‌ دار دارد که می‌تواند ذرات ریز را به دام انداخته و از ورود آن‌ها به داخل آب استخر جلوگیری کند. کوارتز نوعی سنگ است که در طبیعت وجود دارد. سیلیس ماده‌ای معدنی است که به طور طبیعی در محیط وجود دارد و ساخته دست انسان نیست.

یکی دیگر از نکاتی که باید در مورد سیلیس تصفیه آب استخر بدانید آن است که این مواد مصرفی دارای عمر خاص بوده و به همین دلیل است که سیلیس استخر باید بعد از مدتی تعوض شود تا کیفیت آب تصفیه شده حفظ شود.

سایز دانه بندی سیلیس

اندازه سیلیس فیلتر شنی از نظر دانه بندی می‌تواند بسیار متفاوت باشد.به همین دلیل می توان توجه به این مورد را اصلی ترین نکته در زمان خرید سیلیس استخر دانست. سه اندازه مختلف از این ماده وجود دارد که هر کدام از آن‌ها در جای خود به کار گرفته می‌شوند.

نوع سیلیس اندازه سیلیس (میلیمتر)
سیلیس ریز 0.5 الی 1.5 میلیمتر
سیلیس متوسط 2 الی 3 میلیمتر
سیلیس درشت 3 الی 5 میلیمتر

با ترکیب این سیلیس ‌ها در مرحله‌های مختلف تصفیه می‌توانیم از بالاترین میزان تصفیه بهره ببریم.

کاربردهای سیلیس

سیلیس به عنوان یک ماده معدنی کاربردهای زیادی در تصفیه آب دارد. در موارد زیر از سیلیس برای تصفیه آب استفاده خواهد شد.

 • فیلترهای شنی انواع استخر؛
 • جکوزی‌ها؛
 • پارک‌های آبی؛
 • تصفیه آب چاه‌ها؛
 • تصفیه خانه‌های صنعتی؛
 • آکواریوم‌ها؛
 • استخرهای پرورش آبزیان؛
 • تصفیه خانه‌های آب شهری؛
 • تصفیه خانه‌های فاضلاب‌ها؛
 • دستگاه‌های تصفیه آب خانگی؛
 • و سایر موارد مشابه

در واقع می‌توان گفت: هر جایی که بحث تصفیه آب مطرح باشد، فیلترهای سیلیس تصفیه آب استخر هم وجود دارند.

انواع فیلتر شنی

گونه‌های متنوعی از فیلتر شنی وجود دارد که با توجه به نحوه عملکرد آن‌ها به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

1- فیلتر شنی کند

در این فیلترها از وزن خود آب برای ایجاد فشار استفاده می‌کنند تا به این وسیله آب از سطح فیلتر عبور کند. در واقع فشار آبی که روی فیلتر قرار می‌گیرد باعث می‌شود که آب از فیلتر عبور کرده و تصفیه شود. دلیلی نامگذاری این فیلتر هم سرعت پایین آن در عبور آب از سطح فیلتر است. چون نیروی خارجی وجود ندارد که آب را با فشار و به سرعت از سطح فیلتر عبور دهد. کاربرد فیلترهای کند بیستر در مکان‌هایی است که حجم آب بسیار بالا است. برای مثال در تصفیه خانه‌های آب شهری یا در تصفیه خانه‌های پساب و فاضلاب‌ها از این نوع فیلتر استفاده می‌کنند. در نظر داشته باشید که این نوع فیلترها معمولا در مجاورت هوای آزاد قرار دارند.

2- فیلتر شنی تند یا سریع

حتما تا کنون متوجه شده‌اید که انواع فیلتر شنی بر اساس سرعت تصفیه آب آن‌ها دسته بندی می‌شوند. فیلتر شنی تند، سرعت بسیار بیشتری نسبت به فیلتر کند ارائه می‌کند. این تفاوت سرعت به تفاوت ساختار آن‌ها مربوط می‌شود. در فیلترهای شنی تند، آب با سرعت بالا به فیلتر پاشیده می‌شود که باعث می‌شود که سرعت تصفیه آب بسیار بالا برود. این کار می‌تواند دانه‌های بسیار زیر سیلیس استخر که در فیلتر به کار رفته است را شسته و با خود ببرد. به همین دلیل برای جلوگیری از خراب شدن فیلتر شنی تند، معمولا از چند لایه سیلیس تصفیه آب استخر که سایزهای مختلفی دارند، استفاده می‌شود. در واقع وظیفه تصفیه آب بر عهده لایه ریزتر می‌باشد و بقیه لایه‌ها وظیفه محافظتی دارند. فیلترهای شنی تند معمولا در استخرها و جکوزی‌ها به کار گرفته می‌شوند.

 

3- فیلتر شنی نرخ بالا

فیلتر شنی نرخ بالا همان فیلتر شنی تند یا سریع است با این تفاوت که سایز دانه‌های آن درشت‌تر است. در واقع ریزترین دانه‌های فیلتر شنی تند را حذف می‌کنند تا سرعت تصفیه آب بسیار بالاتر برود. این کار باعث می‌شود که کیفیت آب تصفیه شده به طور چشمگیری کاهش پیدا کند. بنابراین در مواردی که حساسیت کمتری داشته و نیازی به تصفیه کامل آب نیست، می‌توانیم از این فیلترها استفاده کنیم. چرا که سرعت بالاتری دارد. این نوع فیلتر برای استخرهایی که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند بسیار مناسب هستند. برای مثال استخرهای خانه‌ها و ویلاها می توانند از این فیلترها استفاده کنند. قیمت کمتر، اندازه کوچک‌تر و سرعت بالاتر خرید این نوع فیلترها را توجیه می‌کند.

سیلیس تصفیه آب استخر

مزایای استفاده از سیلیس تصفیه استخر

استفاده از فیلترهای شنی که در ساخت آن‌ها سیلیس به کار رفته است دارای مزیت‌های بسیار زیادی است که در زیر چند نمونه از این مزیت‌ها را با هم بررسی خواهیم کرد:

1- بهبود کیفیت آب

آب تصفیه انجام شده به کمک این فیلترها، کیفیت بسیار بالایی دارد. با استفاده از سیلیس درصد خلوص آب به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه احتمال ابتلا به بیماری‌ها تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا خواهد کرد. به کمک این روش‌ها فرایند فیلتراسیون راحت‌تر شده و کیفیت آب به صورت چشمگیری افزایش پیدا می‌کند.

2- هزینه پایین

استفاده از سیلیس استخر هزینه زیادی ندارد و می‌تواند در هزینه‌های شما صرفه جویی کند. نیازی نسیت هر سال این فیلترها را عوض کنید، بلکه در با هر بار تعویض می‌توانید 5 الی 10 سال بدون هیچ مشکلی از آن استفاده کنید. از آنجایی که این مواد هزینه نگداری بالایی هم ندارند به راحتی می توانند هزینه‌های شما را به خوبی کاهش دهند.

3- کاهش مصرف آب

استفاده از سیلیس استخر می‌تواند میزان مصرف آب را تا حدود 35 درصد کاهش دهد. این ویژگی علاوه بر کاهش هزینه‌ها به حفظ محیط زیست هم کمک خواهد کرد. همچنین با افزایش زلالیت آب می‌تواند از تعویض آب جلوگیری کند که خود این موضوع هم به معنی کاهش مصرف آب می‌باشد. کاهش مصرف آب باعث می‌شود که محیط زیست کمتر تخریب شود و بنابراین آیندگان هم می توانند از این امکانات استفاده لازم را ببرند.

4- کاهش مصرف انرژی

تصفیه آب به کمک فیلترهای سیلیس تصفیه آب استخر می تواند در مصرف انرژی صرفه جویی کند. این مورد هم به کاهش هزینه‌ها کمک می‌کند و هم به حفظ محیط زیست کمک خواهد کرد. انجام فرایند تصفیه به کمک این فیلترها برق کمتری مصرف خواهد کرد و بنابراین می‌تواند بسیار مفید باشد.

5- کاهش مصرف مواد شیمیایی

سیلیس یک ماده معدنی است که در پوسته زمین به وفور یافت می‌شود. برای تصفیه آب از طریق این ماده به مواد شیمیایی کمتری نیاز است و همچنین خود آن از طبیعت به دست آمده است. تصیه آب در چشمه‌ها به هیچ ماده شیمیایی نیاز ندارد، به همین دلیل در استفاده از این ماده در استخر، به مواد شیمیایی بسیار کمتری نیاز پیدا خواهیم کرد. نیازی نیست که نقش کاهش مصرف مواد شیمیایی در حفظ محیط زیست را دوباره بیان کنیم. این مورد همچنین باعث کاهش هزینه‌های جاری شما خواهد شد.

6- آسان کردن فرایند تصفیه آب

فرایند تصفیه آب یک فرایند پیچیده و طولانی است که به تجهیزات مخصوص و افراد متخصص این زمینه نیاز دارد. اما با استفاده از سیلیس استخر این نیازها به صورت خودکار از بین می‌روند و نیازی به تجهیزات پیشرفته نخواهید داشت. همچنین پیچیدگی‌های فرایند تصفیه را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. کاهش پیچیدگی‌های فرایند تصفیه باعث می‌شود که تعداد افراد مورد نیاز برای این کار کاهش پیدا کند.

7- قابلیت بازیافت

یکی از مزایای استفاده از سیلیس تصفیه استخر، قابلیت بازیافت این سیلیس‌ها می‌باشد. پس از اینکه سیلیس استخر خودتان را تعویض کردید، می‌توان این سیلیس‌ها را بازیافت کرد و دوباره از آن‌ها در فیلترهای جدید استفاده کرد. به همین دلیل می‌توان گفت که استفاده از فیلترهای شنی به حفظ محیط زیست کمک شایانی می‌کند. علاوه بر آن کاهش استفاده از مواد شیمیایی، کاهش مصرف انرژی و کاهش مصرف آب هم به طور مستقیم در حفظ محیط زیست و منابع طبیعی تاثیر گذار می‌باشد.

 

چه زمانی باید سیلیس استخر را عوض کنیم؟

سیلیس مورد استفاده در فیلترهای تصفیه آب، دائمی نیستند و هر چند وقت یکبار باید عوض شوند. سرعت تعویض این فیلترها به بازه زمانی که از آن استفاده کرده‌اید و تعداد دفعاتی که آب را با آن تصفیه کرده‌اید بستگی دارد. این کار به این خاطر است که با افزایش دفعات تصفیه آب، گل و لای، مو  و سایر آلودگی‌ها در لابه‌لای سیلیس‌های تصفیه آب گیر می‌افتند و پس از مدتی فیلتر کارایی خود را از دست می‌دهد. این آلودگی‌ها در مراحل ابتدایی به عنوان یک لایه اضافی برای فیلتراسیون آب به بهبود کیفیت آب کمک می‌کنند. اما با گذشت زمان، همین آلودگی‌ها باعث گرفتگی منافذ فیلتر می‌شوند و در نهایت باعث می‌شوند که کیفیت آب تصفیه شده به شدت کاهش پیدا کند. علاوه بر آن قرار گرفتن در معرض هوا باعث هوازدگی سیلیس استخر شده و می‌تواند کیفیت تصفیه آب را کاهش دهد. در واقع می‌توان گفت که عمر مفید سیلیس تصفیه آب یک فیلتر، 3 تا 5 سال است و پس از آن باید تعویض شود.

نشانه‌های فرارسیدن زمان تعویض سیلیس فیلتر شنی استخر

برخی از نشانه‌ها وجود دارند که نشان می‌دهند که سیلیس فیلتر شنی باید تعویض شود. این نشانه‌ها به صورت زیر هستند:

1- کاهش سرعت تصفیه آب

اگر سرعت تصفیه آب شما به صورت چشمگیری کاهش پیدا کرده است، وقت آن رسیده است که سیلیس استخر خود را عوض کنید. البته باید سایر عوامل را هم چک کنید چرا که ممکن است سایر عوامل باعث کاهش سرعت تصفیه شده باشند. برای مثال شیر بک واش را بررسی کنید. وجود هر مشکلی در شیر بک واش می‌تواند تا حد زیادی سرعت تصفیه آب استخر شما را کاهش دهد. بنابراین قبل از اقدام برای تعویض سیلیس تصفیه آب استخر، مطمئن شوید کاهش سرعت تصفیه به خاطر کثیف بودن فیلتر شنی می‌باشد.

2- کثیف  شدن فیلتر شن و ماسه

کاهش چرخه‌های شتسشو یکی از علایمی است که نشان می‌دهد سیلیس فیلتر شنی باید تعویض شود. در صورتی که فیلتر شنی چرب یا کثیف باشد، آب از این فیلترها عبور نمی‌کند. در این حالت آب سعی می‌کند که مسیرهای جایگزینی را پیدا کند و ممکن است آب بدون اینکه تصفیه شود، دوباره به استخر برگردد. در صورت مشاهده چنین وضعیتی باید به فکر تعویض سیلیس تصفیه آب استخر باشید.

3- کاهش کیفیت آب تصفیه شده

اگر پس از تصفیه، آبی که به استخر شما وارد می‌شود کماکان از کیفیت مناسبی برخوردار نیست، وقت آن رسیده است که سیلیس استخر خود را بررسی کنید. در این حالت سیلیس های تصفیه استخر، کیفیت خود را از دست داده‌اند و نمی‌توانند عملیات تصفیه را به درستی انجام دهند.

با مشاهده هر کدام از این علامت‌ها باید متوجه شوید که فیلتر شنی شما به تغییراتی نیاز دارد تا کارایی خود را دوباره به دست بیاورد.

در این نوشته سعی کردیم مزایای استفاده از سیلیس تصفیه آب استخر و کاربردهای آن را با همدیگر بررسی کنیم. علاوه بر آن انواع سیلیس استخر مورد استفاده در فیلترهای شنی را به شما معرفی کردیم. امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را در اختیار شما کاربران گرامی فروشگاه اینترنتی تجهیزات تاسیساتی راگا دما قرار دهیم.

پشتیبانی واتساپ
محصولات سبد خرید مشاوره